ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Είσαι ο Θεός του εαυτού σου

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Είσαι ο Θεός του εαυτού σου Empty Είσαι ο Θεός του εαυτού σου Δευ Αυγ 18, 2014 8:08 pm

Admin

Admin
Admin



Πρέπει να αποδεχτούμε πως οτιδήποτε βιώνουμε,
το προκαλέσαμε εμείς, μέσα από κάποιο επίπεδο του νου μας.
Δεν είμαστε θύματα κάποιας εξωτερικής δύναμης.
Ιδιαίτερα όταν η παρούσα εμπειρία μας δεν είναι επιθυμητή.
Επίσης πρέπει να αποδεχτούμε πως οτιδήποτε βιώνουμε,
σε τελική ανάλυση είναι πάντα για το καλό μας.
Ξέρω, είναι δύσκολο να αποδεχτούμε πως εμείς προκαλούμε
κάθε μας ασθένεια και πως είναι και για το καλό μας.
Ακούγεται σαν παράνοια...
Πολύ πιθανόν, να μην την προκαλέσαμε σε συνειδητό επίπεδο.
Πολύ πιθανόν, να είναι αποτέλεσμα λανθασμένων πεποιθήσεων.
Πεποιθήσεις οι οποίες δεν εκφράζουν την ψυχική μας αλήθεια.
Πεποιθήσεις οι οποίες προκαλούν κυτταρική ανισορροπία.
Πεποιθήσεις τις οποίες πρέπει να αντικαταστήσουμε άμεσα.
Επομένως τα αρνητικά μας βιώματα είναι οι άγγελοί μας.
Είναι το καμπανάκι της αναγκαίας αλλαγής.
Καθένας τελικά, είναι ο Θεός του εαυτού του. Very Happy 
the soul institute (ινστιτούτο ψυχής)

https://thesoul.forumgreek.com

γιώτα17



Ολα προερχονται απο τις δυσκολιες της ζωης και τις στενοχωριες,που απορρεουν απο αυτες.Επηρεαζουν τις βιοχημικες αντιδρασεις του οργανισμου και ετσι επερχεται και η κυτταρικη ανισορροπια.Ημουν ιδιαιτερα γραμματευς σε δικηγορικο γραφειο και εχω δει στο περιβαλλον μου ατομα που καθ ολη τη διαρκεια της ζωης τους εκαναν καθε ειδους καταχρησεις-ο,τιδηποτε μπορει να φανταστει κανεις και σε υπερβολικο βαθμο-και ομως εφθασαν μεχρι τα βαθια γεραματα και σε πολυ καλη κατασταση.Ομως " δεν εβαζαν στεναχωριες" κατα το κοινως λεγομενον.Μπορει να ειχαν διαφορα προβληματα,αλλα δεν στεναχωριοταν γι αυτα.Ο Προισταμενος μου,ο οποιος τα αντιμετωπιζε ολα με μια " τετραγωνη λογικη" και τον διεκρινε μια παροιμιωδης ψυχραιμια,παντα μου ελεγε"Στη ζωη σου να μη στεναχωριεσαι για τιποτα,επειδη δυο τινα θα συμβαινουν.Η θα ειναι κατι το οποιο διορθωνεται,οποτε,αντι να στεναχωριεσαι,φροντισε να το διορθωσεις,η δεν θα διορθωνεται,οπουε και στεναχωρια δεν εχει νοημα.Αυτη η σταση ζωης μπορει να ακουγεται ψυχρηειναι ομως η ενδεδειγμενη αν σκεφτουμε οτι για να επιλυσουμε οποιοδηποτε προβλημα πρεπει να επιστρατευσουμε ολες μας τις δυναμεις,σωματικες,πνευματικες και ψυχολογικες,κατι που μπορουμε να το κανουμε μονο οταν ειμαστε ψυχραιμοι.Και αυτο αποδεικνυεται απο το γεγονος,οπου οταν καποιο προβλημα το αντιμετωπιζει καποιος αλλος,αμεσως βρισκουμε τη λυση,ακριβως επειδη ειμαστε ψυχραιμοι,ενω οταν το αντιμετωπιζουμε εμεις "βαλτωνουμε"επειδη χανουμε την ψυχραιμια μας.Γι αυτο,ψυχραιμια,και ολες οι λυσεις θα εμφανιστουν "ως δια μαγειας",που λενε.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης