ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ζήσε για την ψυχή σου

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ζήσε για την ψυχή σου Empty Ζήσε για την ψυχή σου Παρ Δεκ 06, 2013 3:42 am

Admin

Admin
Admin

Σκοπός κάθε εργασίας σου δεν είναι η επιβίωση, αλλά η βίωση του απώτερου σκοπού για τον οποίο βρίσκεσαι στο σώμα σου.
Αν εργάζεσαι με κύριο σκοπό, το πως να πληρώνεις τους λογαριασμούς σου, τότε έχασες το σοβαρότερο νόημα της ζωής σου…
Ο ύψιστος σκοπός για τον οποίο γεννήθηκες, είναι, να εκφράζεις και να βιώνεις, κάθε στιγμή και μέσα από κάθε σου ασχολία,
την αληθινή σου οντότητα, προκειμένου τα κέρδη σου να είναι ψυχικά!
Το ψυχικό κέρδος είναι ο αληθινός σου σκοπός! Όχι το υλικό…
Very Happy 

https://thesoul.forumgreek.com

2Ζήσε για την ψυχή σου Empty Απ: Ζήσε για την ψυχή σου Παρ Δεκ 06, 2013 5:30 am

γιώτα17



Ενας εκ των προισταμενων μου,δικηγορος,ενω ηταν πνευματωδεστατος,βαθυτατα φιλοσοφημενος και καλλιεργημενος με την ευρεια εννοια του ορου,ποτε δεν ειχε αρκετα χρηματα και μονιμως ειχε οικονομικα προβληματα.Θυμαμαι που μου ελεγε"ηθελα να ειχα πολλα χρηματα,οχι γι αυτα καθ εαυτα τα χρηματα,αλλα για να μπορω απερισπαστος απο τις βιωτικες αναγκες,να ασχολουμαι περισσοτερο με τα ενδιαφεροντα μου και οχι με τη δικηγορια που δεν μου αρεσει καθολου".Επομενως,οταν καποιος εχει λυμενα τα οικονομικα προβληματα,αφιερωνει περισσοτερο και εξ ολοκληρου τον εαυτο του σε πνευματικα και μεταφυσικα θεματα.Τα χρηματα ειναι το μεσον και οχι ο αυτοσκοπος.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης