ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι για το μυαλό σου να πιστέψει πως είσαι Θεός;

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Admin

Admin
Admin

Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι για το μυαλό σου να πιστέψει πως είσαι Θεός;
Είναι σίγουρα... μεγάλη ευθύνη!!! Πιθανόν και να σε τρομάζει... Κι όμως...

***Η επιστήμη της Φυσικής τεκμηριώνει πως η κίνηση (ή αλλιώς η ζωή) μέσα σε κάθε τι, είναι η "ενέργεια" που το κινεί. Η συνολική Συμπαντική ενέργεια είναι αυτό που αποκαλούμε Θεό! Η Θεϊκή Οντότητα είναι τριών διαστάσεων (έχει σώμα, πνεύμα και νου). Άρα είσαι ένα αυτούσιο και αλληλένδετο κομμάτι Θεού!
***Ο προ-Σωκρατικός φιλόσοφος Παρμενίδης πίστευε πως μόνο μία Ενέργεια υπάρχει και είναι αγέννητη, άφθαρτη και ομοούσια.
***Η επιστήμη της Μεταφυσικής, μέσα από τις δικές της μεθόδους, τεκμηριώνει πως κάθε τι γύρω μας είναι ένα κομμάτι Θεού (διαφορετικής συχνότητας και νου): Όταν, για παράδειγμα, προσφέρεις τη βοήθεια σου σε κάποιον ανήμπορο, νιώθεις υπέροχα! Νοιώθεις πως έπραξες με κίνητρο αυτό που είσαι: Η Αγάπη! Η Αγάπη είναι το άλλο όνομα του Θεού! Άρα μέσα σου έχεις Θεό! Η κύρια σύσταση σου είναι Θεός!
*** Στην Αγία Γραφή ο Χριστός εξηγεί:
Κατά Ιωάννη 1-34: "Δεν διαβάσατε στους γραπτούς σας νόμους... εγώ είπα: Είστε όλοι Θεοί;"
Κατά Ιωάννη ιδ-20: "Εκείνη την ημέρα θα καταλάβετε την αλήθεια, πως εγώ είμαι μέσα στον Πατέρα και εσείς μέσα σε μένα και εγώ μέσα σε σας! Όλοι είμαστε Ένα!"
Idea 

https://thesoul.forumgreek.com

γιώτα17



Ανθρωπε Ανθρωπε Θεο κουβαλας μεσα σου και δεν το ξαιρεις.Το μαθαινεις οταν πεθαινεις,οταν ειναι πλεον πολυ αργα.Νικος Καζαντζακης.Συμφωνα με τον Ερμη τον Τρισμεγιστο ο Θεος ειναι ενας Κυκλος,οπου το Κεντρο του ειναι παντου και η περιφερεια του πουθενα.Εκτεινεται στο Απειρο.Επομενως.ναι.Ο Θεος βρισκεται παντου.Στο ανθρωπινο,ζωικο,φυτικο και ορυκτο βασιλειο.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης