ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ - ΑΥΤΟΪΑΣΗ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Διάφορες μορφές

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Διάφορες μορφές Empty Διάφορες μορφές Πεμ Μάης 23, 2013 11:03 pm

Admin

Admin
Admin

Κάθε φόβος είναι αποτέλεσμα επανάληψης φοβερών, τρομακτικών σκέψεων.

https://thesoul.forumgreek.com

2Διάφορες μορφές Empty Απ: Διάφορες μορφές Παρ Μάης 24, 2013 8:00 am

Δήμος



Καταρχάς θα ήθελα να σας ευχηθώ καλή αρχή και καλή επιτυχία για το φόρουμ. Είχα ενημερωθεί για το φόρουμ από έναν φίλο μου και πήρα το θάρρος να ρωτήσω για κάτι που με απασχολεί για αρκετά χρόνια. Και θέλω να σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
Το 1993 είχα μια σοβαρή περίπτωση που καταστάσεις της ζωης μου με είχανε καθηλώσει στο σπίτι με μια άγρια μορφή αγοραφοβίας “πανικού”. Δεν ήταν ευχάριστες οι καταστάσεις ούτε για μένα και ούτε και για τα άτομα που έμεναν στο ίδιο σπίτι μαζί μου. Από γιατρό σε γιατρό πήγαινα και ψυχίατρο σε ψυχίατρο μέχρι σε σημείο να σκέφτομαι το ότι ήθελα να πεθάνω να ησυχάσω.
Είχα φτάσει και στην Αμερική για θεραπεία. Όλα αυτά, μετά από 4+ χρόνια και μετά από αρκετά χημικά, σταδιακά τα καταπολέμησα και πήρα πίσω τη ζωή μου. Είμαι καλά ενημερωμένος για πολλές μορφές αγοραφοβίας και γνωρίζω ότι ακόμα και κάποιος που έχει δόση τον αγώνα του και γιατρεύτηκε, πως ποτέ δεν γίνεσαι 100% καλά. Το ζω ακόμα και σήμερα που και που και με πιάνει εντελώς απροετοίμαστο. Λόγω τις ταλαιπωρίες μου και τις εμπειρίες μου με το συγκεκριμένο θλιβερό θέμα, δεν αργό και ηρεμώ. Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα που βρισκόταν σε περιπτώσεις όπως και εμένα και πιστοποίησα ότι έτσι είναι και για όλους που κάποια στιγμή στη ζωή τους υπέφεραν από κάποιου είδους πανικούς. Όμως, ακόμα και σήμερα δεν ηρεμώ. Γνωρίζω ότι όλη εκείνη η διαδικασία και ακόμα και σήμερα, είναι ψυχολογικό.
Το ερώτημα μου όμως σε εσάς είναι το εξής! Μήπως θα μπορούσατε να προσθέσετε κάτι στις εμπειρίες μου που ίσως να μπορούσα να καταπολεμήσω ακόμα και αυτό το «Τέρας» που έρχεται και με βρίσκει που και που; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

3Διάφορες μορφές Empty Απ: Διάφορες μορφές Παρ Μάης 24, 2013 9:48 am

Admin

Admin
Admin

Γεια σου φίλε μου. Σε καταλαβαίνω πολύ καλά. Όχι επειδή απλά σπούδασα Ψυχολογία, αλλά επειδή βίωσα παρόμοιες καταστάσεις και με βεβαιότητα μπορώ να σου πω, πως καμιά ασθένεια δεν είναι ανίατη (αυτό υποστήριζε και ο πατέρας της Ιατρικής -Ιπποκράτης). Βιώνουμε τις πεποιθήσεις και τις εμπειρίες που αποθηκεύσαμε στο υποσυνείδητό μας, από την ημέρα που ήμασταν έμβρυα στην κοιλιά της μητέρας μας. φαντάσου στο υποσυνείδητό σου μια ζυγαριά. Από τη μία όλες οι ευχάριστες εμπειρίες. Κι από την άλλη όλες οι δυσάρεστες. Αν η ζυγαριά βαραίνει στην αρνητική πλευρά, είναι φυσιολογικό να νιώθουμε δυσφορία και να υλοποιούμε ανεπιθύμητες καταστάσεις. Όσο λοιπόν επιμείνουμε να τροφοδοτούμε το υποσυνείδητό μας με βιώματα θετικά (που συμπτωματικά ταιριάζουν στην αληθινή μας ύπαρξη) τόσο λιγότερο θα μας επισκέπτεται το ανεπιθύμητο "τέρας'. Είμαστε μοναδικά, αυτούσια και παντοδύναμα κομμάτια Θεού (διάβασε στο Portal τις Αλήθειες του Ινστιτούτου Ψυχής), αλλά έχουμε ένα υπέροχο εργαλείο που λέγεται "εγώ" με περισσότερα από 100 αρνητικά στοιχεία, για έναν άγιο σκοπό: Μόνο μέσα από τα αρνητικά μπορούμε να κάνουμε εμπειρία μας τα θετικά (αυτό που είμαστε). Σχεδόν όλοι μας όμως βαλτώνουμε στα αρνητικά και υποφέρουμε. Όπως πολύ καλά τόνισε ο χριστός: Ανακάλυψε πρώτα τη Βασιλεία των Ουρανών (μέσα σου)και όλα τα άλλα θα σου δοθούν. Τροφοδότησε το υποσυνείδητο σου με την Αλήθεια σου και ζήσε Θεϊκά! Μπορείς!

https://thesoul.forumgreek.com

4Διάφορες μορφές Empty Απ: Διάφορες μορφές Πεμ Μάης 30, 2013 4:10 am

Δήμος



Admin έγραψε:Αν η ζυγαριά βαραίνει στην αρνητική πλευρά, είναι φυσιολογικό να νιώθουμε δυσφορία και να υλοποιούμε ανεπιθύμητες καταστάσεις.
Αυτο και αν δεν τα λεει ΟΛΑ! Οντως, καπως ετσι με βρηκε "το τερας" και εαν καποιος δεν το εχει ζησει... σε βγαζει τρελο!
Admin έγραψε:Σχεδόν όλοι μας όμως βαλτώνουμε στα αρνητικά και υποφέρουμε.
Δεν ειναι και ευκολο να ξεφευγεις απο τις καταστασεις γυρω σου. Αν και ειμαι υπερευχαριστημενος που δραπετευσα απο τα χαπια (ναρκοτικα), ξερω οτι χρειαζομαι δουλεια να χαθει παντελος απ' τη ζωη μου αυτο το τερας. Να' σαι καλα.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης